Moose Lake Star Gazette - Serving Carlton and Pine Counties Since 1895


Moose Lake Star-Gazette 

TRACK RESULTS

Moose Lake/Willow River and Barnum at East Central April 20

 

April 27, 2017

Dan Lingle

Barnum Bomber Lexi Bonneville sets a new school discus throw record April 20 at 102 feet.

The Moose Lake/Willow River boys team was meet champion.

Individual Rebels champions: Sam Coil, shot 49'9", and discus 123'3"; Michael Olson, triple jump 37'7.75"; Ethan Olson, 800M 2:08.88; Danny Lilya, wheelchair 100M 23.61, and wheelchair 200M 44.38; Savannah Gamst, 3200M 13:09.05.

Rebels runner-ups: ​Ryan Barrett, 300H 47.73; ​Kennedy Bryant, Long 15'9"; girls 4x800 11:33.09; Lexi Tekippe, 1600M 6:23.61.

- Tony Andres

BOYS RESULTS

Those placing in the top six are listed.

Team Rankings – 1st, MLWR; 7th, Barnum

100 Meter Dash – 4th, Quinn Casey, Barnum, 12.89; 5th, Anakin Oswald, MLWR, 12.98

100 Meter Dash Wheelchair – 1st, Danny Lilya, MLWR, 23.61

200 Meter Dash – 3rd, Ryan Barrett, MLWR, 25.65; 4th, Quinn Casey, Barnum, 26.41

200 Meter Dash Wheelchair – 1st Danny Lilya, MLWR, 44.38

400 Meter Dash – 2nd, Tim Vogt, Barnum, 54.54; 4th, Michael Olson, MLWR, 56.81

800 Meter Run 2nd, Tim Vogt, Barnum, 54.54; 4th, Michael Olson, MLWR 1st, Ethan Olson, MLWR, 2:08.88; 6th, Alex Wheeler, Barnum, 2:25.27

3200 Meter Run – 3rd, Jacob Danelski, MLWR, 11:13.85; 6th, Lake Doran, Barnum, 11:52.34

300 Meter Hurdles – 2nd, Ryan Barrett, MLWR, 47.73; 6th, Keith Carlson, Barnum, 52.23

4x100 Meter Relay – 3rd, Barnum (Cole Liimatainen, Reed Kornovich, Everett Fitzsimmons, Michael Lilya), 49.90; 5th, MLWR (Anakin Oswald, Connor Radel, Avery Kosloski, Aiden Szczyrbak), 51.11

4x200 Meter Relay – 3rd, MLWR (Tyler Mehrkens, Aiden Szczyrbak, Avery Kosloski, Anakin Oswald), 1:45.87; 4th, Barnum (Everett Fitzsimmons, Reed Kornovich, Cole Liimatainen, Grant Petit), 1:47.85

4x400 Meter Relay – 2nd, Barnum (Donovan Davis, Dakota Litfin, Keith Carlson, Tim Vogt), 4:02.47

4x800 Meter Relay – 3rd, MLWR (Tan Dipman, Jack Ergan, Troy Beise, David Webb), 9:45.17; 4th, Barnum (Lake Doran, Andrew Anderson, Daniel Gilchrist, Keith Carlson), 9:55.48

High Jump – 4th, Blaze Hurst, Barnum, 5-00.00; 5th, Tyler Mehrkens, MLWR, 5-00.00; 6th, Drew Welch, MLWR, 4-09.00

Pole Vault – 3rd, Quentin VonRueden, MLWR, 9-00.00; 6th, Levi Skelton, MLWR, 7-00.00

Triple Jump – 1st, Michael Olson, MLWR, 37-07.75

Shot Put – 1st, Sam Coil, MLWR, 49-09.00; 4th, Jared Witkowski, MLWR, 39-01.00; 6th, Aiden Szczyrbak, MLWR, 38.04.00

Discus Throw – 1st, Sam Coil, MLWR, 123-03; 3rd, Parker Shelgren, Barnum, 113-10

GIRLS RESULTS

Those placing in the top six are listed.

Team Rankings – 5th, MLWR; 6th, Barnum

100 Meter Dash – 4th, Sophie Richardson, Barnum, 14.40

200 Meter Dash ­– 4th, Kiersten Evenson, MLWR, 30.63; 6th, Lauren Hartman, MLWR, 30.95

400 Meter Dash – 3rd, Makenzee Schleret, Barnum, 1:07.55

800 Meter Run – 6th, Esther Vogt, Barnum, 3:02.65

1600 Meter Run –2nd, Lexi Tekippe, MLWR, 6:23.61; 3rd, Sarah Michles, MLWR, 6:25.74; 5th, Charis Blacklock, MLWR, 6:43.99

3200 Meter Run – 1st, Savannah Gamst, MLWR, 13:09.05

4x100 Meter Relay – 5th, Barnum (Gracie Nelson, Danna Weets, Sophie Richardson, Rosie Richardson), 58.77

4x200 Meter Relay – 1st, Barnum (Gracie Nelson, Taylor Westendorf, Danna Weets, Makenzee Schleret), 2:02.50

4x400 Meter Relay – 4th, Barnum (Danna Weets, Riki Mae Duevell, Makenzee Schleret, Esther Vogt), 4:47.27

4x800 Meter Relay – 2nd, MLWR (Lexi Tekippe, Sarah Michles, Meghan Granquist, Savannah Gamst), 11:33.09

Long Jump – 2nd, Kennedy Bryant, MLWR, 15-09.00

Shot Put – 3rd, Kendal Miletich, Barnum, 26-06.00; 5th, Ellie Anderson, MLWR, 24-10.00; 6th, Kennedy Janke, MLWR, 24-07.00

Discus Throw – 1st, Alexis Bonneville, Barnum, 102-00; 4th, Kendal Miletich, Barnum, 77-11; 5th, Kiersten Evenson, MLWR, 75-03

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2017