Moose Lake Star Gazette - Serving Carlton and Pine Counties since 1895

 
 

By Al Rose
Moose Lake Star Gazette 

Local athletes punch tickets to state meet

 

Rebels Josh Pettersen, Jon Evenson, Isaac Coil and Michael Pender won the 4X200 relay to go to state.

Several local track and field athletes punched their tickets to the state meet as they placed in the top two at the Section 7A Track and Field Championships held at Griggs Field on the campus of the University of Minnesota Duluth on Friday, May 31. The State A Meet is at Hamline University, St. Paul, on June 7 and 8 with events beginning at 3 p.m.

The Moose Lake-Willow River boys placed second with 66 points while the Rebel girls placed fifth with 47 points. Esko won the boys team competition with 110.50 points while International Falls won the girls team title with 129 points.

The following represents those individuals and relay teams to place in the top six at the meet. *State meet qualifiers.

Girls 200-meter dash - Karina Cisar, ML-WR, 5th, 27.79.

Girls 800-meter run - Mackenzi Louzek, ML-WR, 3rd, 2:25.57.

Boys 800-meter run - *Ben Moonen, ML-WR, 2nd, 2:00.83.

Girls 1,600-meter run - *Nicole Tekippe, ML-WR, 1st, 5:21.82.

Girls 3,200-meter run - *Nicole Tekippe, ML-WR, 1st, 11:40.14.

Boys 110-meter hurdles - *Michael Pender, ML-WR, 2nd, 15.70.

300-meter hurdles - *Michael Pender, 1st, 41.78.

Girls 4X100-meter relay - ML-WR, Shaelyn Halverson, Taylor Miller, Hannah Race, Holly Mattison, 6th, 54.82.

Boys 4X100-meter relay - ML-WR, Jon Evenson, Isaac Coil, Ben Moonen, Josh Petterson, 3rd, 45.90.

Boys 4X200-meter relay - *ML-WR, Jon Evenson, Josh Pettersen, Isaac Coil, Michael Pender, 1st, 1:34.99.

Girls 4X400-meter relay, ML-WR, Hayley Johnson, Karina Cisar, Kiersten Evenson, Mackenzi Louzek, 5th, 4:27.47.

Boys, 4X400-meter relay - David Moonen, Jon Evenson, Isaac Coil, Ben Moonen, 4th, 3:38.08.

Girls 4X800-meter relay - ML-WR, Hayley Johnson, Tori Walczynski, Libbie Ring, Mackenzi Louzek, 4th, 10:21.12.

Boys high jump - Jake Disterhaupt, ML-WR, 3rd, 5-10.

Boys long jump - *Jon Evenson, ML-WR, 1st, 20-6.50.

Boys discus throw - *Brady Youngberg, Barnum - 2nd, 136-00.

 

Reader Comments

(0)