Moose Lake Star Gazette - Serving Carlton and Pine Counties since 1895

 
 

By Al Rose 

Rebels boys, girls place in Polar League meet

 

Al Rose

Rebel Nicole Tekippe won both the 1600 meter run and the 3200 meter run in the Wednesday, May 15 Polar League meet at Two Harbors.

The Moose Lake-Willow River Rebel girls and boys both placed second at the Polar League meet held at Two Harbors on Wednesday, May 15. The girls accumulated 136 points. Esko won the girls team placing with 181.50 points. For the boys, it was ML-WR with 168 points compared to Esko’s 236.50. Rebel Nicole Tekippe doubled on the day as she won both the girls' 1,600 meter run and the 3,200 meter run. Rebel Michael Pender won both the boys’ 100 meter high hurdles and the 300 meter intermediate hurdles.

Individuals placing first or second earned Polar All-Conference while relay teams placing first were All-Conference.

* Denotes All-Conference

The following represents Barnum and ML-WR individuals or relay teams that placed at least sixth in the meet.

Girls

100 meter dash - Shaelyn Halverson, ML-WR, 4th, 13.73.

400 meter dash - Hayley Johnson, ML-WR, 5th, 66.25.

800 meter run - *Mackenzi Louzek, ML-WR, 2nd, 2:31.42.

1,600 meter run - *Nicole Tekippe, ML-WR, 1st, 5:23.19.

3,200 meter run - *Nicole Tekippe, ML-WR, 1st, 11:46.95; Janna Madden, Barnum, 4th, 12.53.66; Tori Walczynski, ML-WR, 5th, 13:01.15.

100 meter hurdles - *Hannah Race, ML-WR, 2nd, 18.06; Holly Mattison, ML-WR, 6th, 18.71.

300 meter hurdles - Hannah Race, ML-WR, 3rd, 54.25.

4x100 meter relay - ML-WR, 2nd, 55.21.

4x200 meter relay - ML-WR, 4th, 2:02. 55.

4x400 meter relay - ML-WR, 2nd, 4:30.14.

4x800 meter relay - ML-WR, 3rd, 10:23.39.

High jump - *Madison Hlavka, Barnum, 2nd, 4-08; Shaelyn Halverson, ML-WR, 4th, 4-06; Taylor Miller, ML-WR, 5th, 4-06.

Pole vault - Hannah Race, ML-WR, 3rd, 5-06.

Long jump - *Taylor Miller, ML-WR, 1st, 14-08; *Holly Mattison, ML-WR, 2nd, 14-06.

Triple jump - *Karina Cisar, ML-WR, 1st, 29-03; Shaelyn Halverson, 3rd, 28-06.

Discus - *Daron Mainville, Barnum, 101-02.

Boys

100 meter dash - Jon Evenson, ML-WR, 3rd, 11.83.

200 meter dash - Jon Evenson, ML-WR, 6th, 24.26.

400 meter dash - David Moonen, ML-WR, 4th, 56.69; Jon Evenson, ML-WR, 5th, 56. 78.

800 meter run - *Ben Moonen, ML-WR, 2nd, 2:04.79; Nick Furey, ML-WR, 6th, 2:19.17.

1,600-meter run - *Ben Moonen, ML-WR, 1st, 4:42.81; Chase Peterson, Barnum, 6th, 5:07.48.

3,200 meter run - Chase Peterson, Barnum, 3rd, 11:31.22; Joseph Bustrak, ML-WR, 6th 11:42.67.

110 meter high hurdles - *Michael Pender, ML-WR, 1st, 15.92; Isaac Coil, ML-WR, 5th, 18.29.

300 meter hurdles - *Michael Pender, ML-WR, 1st, 41.40; *Isaac Coil, ML-WR, 2nd, 44.63.

4x100 meter relay - ML-WR, 4th, 48.55; Barnum, 6th, 49.11.

4x200-meter relay - Barnum, 4th, 1:42.86; ML-WR, 6th, 1:44.45.

4x400 meter relay - ML-WR, 2nd, 3:40.99.

4x800 meter relay - ML-WR, 3rd, 9:19.27.

High jump - John Zinter, ML-WR, 3rd, 5-04; Pender, ML-WR, 4th, 5-04; Josh Pettersen, ML-WR, 5th, 5-01.

Pole vault - *Ben Moonen, ML-WR, 2nd, 8-06; *tie for second, David Moonen, ML-WR, 8-06.

Long jump - *Jon Evenson, ML-WR, 1st, 20-00.

Triple jump - *Isaac Coil, ML-WR, 1st, 39.03; *John Zinter, ML-WR, 2nd, 37-03.25.

*Shot put - Brady Youngberg, Barnum, 1st, 46-02.

Discus - Jeremiah Chavez, ML-WR, 3rd, 108-10.

 

Reader Comments

(0)